Patronat:

Burmistrz Miasta Ząbki
Burmistrz Miasta Ząbki

Towarzystwo Przyjaci Zbek

Współpraca:
Forum Zbki












Porucznik Roman Kiersnowski

Mogiły wojenne » Kwatera wrzesień 1939 » Porucznik Roman Kiersnowski

  • ppor. Roman Kiersnowski
    ppor. Roman Kiersnowski
  • Herb POBÓG
    Herb POBÓG
  • Naramiennik podporucznika WP<br>z okresu 1919 - 1939
    Naramiennik podporucznika WP
    z okresu 1919 - 1939
  • Stara tabliczka z krzyża<br>alejka II mogiła 2
    Stara tabliczka z krzyża
    alejka II mogiła 2


Roman Kiersnowski (ur. 12 czerwca 1901 r. w Wilnie, zginął 23 września 1939 r. na warszawskim Zaciszu) - podporucznik rezerwy. We wrześniu 1939 roku służył w 80 pułku piechoty strzelców nowogródzkich jako dowódca plutonu łącznności, później dowódca kompanii strzeleckiej. Poległ w walce. Pośmiertnie awansowany na porucznika.

Herb rodu: POBÓG

Rodzice:
Ojciec - Karol Kiersnowski - dobra Michałów i Narkowszczyzna
Matka - Helena Kiersnowska z domu Gnoińska - wniosła w posagu majątek Czemeresznik

Rodzina:
żona - Irena Kiersnowska z domu Krasowska
dzieci - brak
brat - Jerzy Kiersnowski
brat - Witold Kiersnowski

Wychował się w polskiej rodzinie ziemiańskiej pomiędzy Słonimiem a Baranowiczami w okręgu nowogródzkim (obecnie Białoruś) - początkowo w majątku Czemeresznik, a następnie w Rysiborze / Rysiborku należącym do większego majątku Gajpol. Jako nastolatek służył w wojsku i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920.
Z wykształcenia był historykiem, ukończył Akademię Rolniczą w Dublanach koło Lwowa. Ukończył także filozofię na uczelni w Warszawie. Pracował jako historyk w Nowogródku gdzie opracowywał materiały z zakresu Powstania Styczniowego. Jego żona Irena była nauczycielką w Słonimiu, a potem dyrektorką szkoły. Nie mieli dzieci.
Wszystko wskazuje na to, że podporucznik na początku służby był związany z 79 pułkiem piechoty stacjonującym w garnizonie w Słonimiu (na zdjęciu wodoczna jest na naramiennikach liczba 79 - oznaczenie 79 pp) - dopiero podczas mobilizacji w 1939 roku, został przydzielony do 80 pułku piechoty (będziemy to weryfikować).
Na podstawie stanowiska piastowanego w 1939 roku wnioskujemy, że ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Łączności przy Centrum Wyszkolenia Łączności w Zegrzu (przed 1935 rokiem noszącego nazwę Obóz Wyszkolenia Wojsk Łącznosci).

W marcu 1939 został zmobilizowany do 80 pułku piechoty. Objął dowództwo plutonu łączności w II batalionie 80 pp. Ze względu na charakter przeznaczenia plutonu, podlegał bezpośrednio dowódcy batalionu.
W dniach 1 - 3 września 1939 roku brał udział w obronie Mławy.
3 września został dowódcą 6 kompanii strzeleckiej II batalionu, w miejsce cieżko ranionego pod Mławą kapitana Władysława Staszewskiego. Jest to bardzo nietypowa sytuacja w Wojsku Polskim - wyszkolony specjalista łącznościowiec (bardzo potrzebny w swojej służbie) zaledwie w stopniu podporucznika rezerwy, zostaje mianowany dowódcą kompanii innej specjalizacji - kompanii strzeleckiej (będziemy szukać wyjaśnienia tej nietypowej historii, która wskazywać może na wysokie kwalifikacje podporucznika Kiersnowskiego, z powodu których otrzymał takie właśnie dowództwo).

Od 14 września walczył w obronie Warszawy na Zaciszu.
23 września podczas walki wydał żołnierzom polecenie/rozkaz(?) zabrania rannych kolegów znajdujących się na przedpolu stanowisk ich kompanii. Ze względu na silny ostrzał przeciwnika, żołnierze odmówili wykonania polecenia/rozkazu(?). W efekcie tej odmowy podporucznik Kiersnowski sam udał się po rannego żołnierza. W momencie gdy zarzucił sobie go na ramiona i próbował podnieść się z kolan, został trafiony w pierś serią z karabinu maszynowego. Zginął na miejscu. Po zakończeniu wymiany ognia podporucznik wraz czterema innymi żołnierzami został pochowany w pobliskim rowie. Świadkiem tego był jego kuzyn (personalia w trakcie ustalania), który służył w tym samym pułku. Później ten kuzyn został ranny i przewieziony do szpitala garnizonowego w Wilnie. Tam opowiedział pani Irenie Kiersnowskiej, jak poległ jej mąż i gdzie został pochowany. Pani Irena prosiła go, aby pojechał z nią do Warszawy i pomógł w odnalezieniu mogiły - niestety ze względu na stan zdrowia odmówił. Kilka dni później został aresztowany przez NKWD i zamordowany w Katyniu.

Pani Irena przyjechała do Warszawy i odnalazła miejsce pochówku męża i czterech innych żołnierzy - w tym podporucznika Józefa Urbana. Zorganizowała przeniesienie zwłok żołnierzy na najbliższy cmentarz - do Ząbek, i osobiście dopilnowała ich pochówku. Męża pochowała w trumnie. Pozostali żołnierze zostali pochowani zawinięci w płaszcze wojskowe. Podporucznik został pochowany dokładnie w drugiej alejce w drugiej mogile - obecna lokalizacja tabliczki na krzyżu jest prawidłowa!
Przy mężu Pani Irena znalazła zegarek kieszonkowy - zegarek był przestrzelony kulą z serii która zabiła podporucznika. Dzięki temu znana jest dokładna godzina śmierci Romana Kiersnowskiego (podamy ją w najbliższym czasie). Oprócz zegarka Pani Irena zachowała także nieśmiertelnik męża. Zarówno zegarek, jak i nieśmiertelnik przechowywane są w rodzinie Kiersnowskich do dziś!

Podporucznik Roman Kiersnowski został pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika.

Wszystkie pamiątki (także zdjęcia) po Poruczniku Romanie Kiersnowskim zawitały do Ząbek w sierpniu 2014 roku, podczas obecności rodziny Kiersnowskich , w ramach drugich ząbkowskich obchodów Święta 80 pułku piechoty! Wszystkie zdjęcia zeskanowaliśmy, a przedmioty sfotografowaliśmy.



We wrześniu 2014 roku, dokładnie 75 lat od bohaterskiej śmierci Porucznika Kiersnowskiego, nasz serwis internetowy we współpracy z Urzędem Miasta Ząbki, przygotował i wydał na łamach lokalnego pisma samorządowego "Co Słychać?", minikomiks historyczny "Elsnerów'39 - w hołdzie porucznikowi Romanowi Kiersnowskiemu", w formie bezpłatnej wkładki/dodatku do pisma.
Data publikacji: 26 września 2014 r. nr 18 (327)


"Elsnerów'39 - w hołdzie porucznikowi Romanowi Kiersnowskiemu"
rys. Dariusz Rygiel, scen. Mirosław Sobiecki


W sierpniu 2015 r. (w przeddzień 76 rocznicy napadu Niemiec na Polskę) udostępniamy Państwu komiks w formie elektronicznej. Plik dostępny jest w formie pliku PDF (12 MB), który każdy od dziś może wydrukować na drukarce komputerowej na potrzeby własne.

Uwaga: Korzystanie z niniejszego materiału dozwolone jest wyłącznie do celów prywatnych. Publiczne a tym bardziej komercyjne powielanie, wyświetlanie, przedrukowywanie fragmentu lub całości dozwolone jest wyłącznie za zgodą autorów!
(C) Copyright Rygiel / Sobiecki 2014.



Materiał o Poruczniku Kiersnowskim będziemy starali się regularnie poszerzać i uzupełniać.
Ostatnia aktualizacja: 26 sierpnia 2015 r.